2021 Winner List

2021 USIMC WINNERS LIST

 

 

Young Artist Award

Bowed Strings & Woodwinds – Chinese Traditional Instrument A

HM  : David Tang | Teacher : Su-chen Liu

Bowed Strings & Woodwinds – Chinese Traditional Instrument B

3rd – Winner : Nathan Yeung | Teacher : Zhuoming Xu

HM  : Erik Rulkens | Teacher : Su-Chen Liu

Plucked String – Chinese Traditional Instrument A

1st – Winner : Chen Pin En | Teacher : Chuang Hsueh Man

3rd – Winner :Ryan Rulkens | Teacher :Juan Huang

HM : Lily Guo | Teacher :Cindy Chen

Plucked String – Chinese Traditional Instrument B

1st – Winner : Hsuan-Chu Lu | Teacher :Kuan-lun Hong

2rd – Winner : Summer Qin | Teacher : Daisy You

3rd – Winner : Ethan Guo | Teacher : Cindy Chen

Plucked String – Chinese Traditional Instrument C

1st – Winner : Ya Chun Chang | Teacher : Pei Juan Lin

2rd – Winner : Ting-yu Chen | Teacher : Hsiu-yi Lai

3rd – Winner : Wenying Wu | Teacher : Wenying Wu

HM : Wan-Chen Huang | Teacher : Yi-Chien Chen

Cello A

1st – Winner : Zitong Lei | Teacher : Ben Hong

3rd – Winner : Uma Rohatgi | Teacher : Jonathan Koh

HM : Cara Wang |
Teacher : Alan Yang

Cello B

1st – Winner : Brandon Kang | Teacher : Sarah Koo

2rd – Winner : Julianne Ma | Teacher : Vicky Wang

3rd – Winner : Theodore Tak | Teacher : Jonathan Koh

HM : Benjamin Jiang
| Teacher : Jonathan Koh

HM : Michael Oliveira
| Teacher : Andrew Briggs

Cello C

1st – Winner : Andrew Chun | Teacher : Clara Kim

1st – Winner : Jennifer Mori | Teacher : Jonathan Koh

2nd – Winner : Lucas Chen | Teacher : Jonathan Koh

3rd – Winner : Ivette Chen | Teacher : Ben Hong

HM : Jasper Lee
| Teacher : Vicky Wang

HM : Michelle Tang
| Teacher : Yibing Chu

Cello D

1st – Winner : Isabelle Fromme | Teacher : Antonio Lysy

Marimba A

1st – Winner : Emma Siyun Huang | Teacher : Lichen Wu

Marimba B

1st – Winner : Hsuan-Chu Lu | Teacher : Pei-Ching Wu

2nd – Winner : Ming-Shan Tsai | Teacher : Chia-Ching Lo

3rd – Winner : Tzu-Hsi Lien | Teacher : Chia-Ching Lo

Marimba C

1st – Winner :Sung-En Chi | Teacher : Pei-Ching Wu

2nd – Winner : Sheng-Che Lin | Teacher : Pei-Ching Wu

3rd – Winner : Jonathan Yuen | Teacher : Tammy Chen

HM  : William Wang |
Teacher : Tammy Chen

Marimba D

2nd – Winner : Therese Ng | Teacher : Steve Falk

3rd – Winner : I Hua Chen | Teacher : Pei Ching Wu

HM – Winner : Kyle Yuen | Teacher : Tammy Chen

Piano A

1st – Winner : Ming-Yi Tang
| Teacher : Suhui Yang

2nd- Winner : Wilson Liu
| Teacher : Yi-Fang Wu

3rd – Winner : Avery Armstrong
| Teacher : Annamarie McCarthy

3rd – Winner : Melissa Zhao
| Teacher : Lena Grozman

HM : Mizlki(Mizuki) Lee
| Teacher : Nagisa Ariza

HM  : Austin Tu
| Teacher : Lena Grozman

Piano B

1st – Winner : Taige Wang
| Teacher : Ariel Yang

2nd- Winner : Gareth Lee
| Teacher : Zhao Zhao Yang

3rd – Winner : Shannon Zhang
| Teacher : Lena Grozman

HM : Chloe Chan| Teacher : Lena Grozman

HM  : Peter Parra| Teacher : Erna Gulabyan

HM : Hongkang Zhao
| Teacher : Lena Grozman

Piano C

1st – Winner : Brandon Luo
| Teacher : Florence Ko

2nd- Winner : Celicia Thendean
| Teacher : Anna Poklewski

3rd – Winner : Samantha Wuo
| Teacher : Rose Chen

HM  : Charles Wang | Teacher : Jennifer Hung

HM : Dylan Nguyen| Teacher : Dante Dilanni

HM  : Irene Hwang | Teacher : Erna Gulabyan

Piano D

1st – Winner : Kimiko Darcy | Teacher : Brenda Huang

2nd- Winner : Nancy Zheng | Teacher : Kai Chi Zhu

3rd – Winner : Angela Lee | Teacher : Ariel Yang

HM : Mehana Ellis | Teacher :Annamarie McCarthy

HM : Elisabeth Floyd| Teacher : Erna Gulabyan

HM  : Erin Yu | Teacher : Olya Katsman

HM  : Ethan Lee | Teacher : Zhao Zhao Yang

HM  : Amy Wang | Teacher : Jennifer Hung

Piano E

1st – Winner : Jeesoo Kim | Teacher : Read Gainsford

2nd – Winner : Jake Cheong | Teacher : Paul Rickard-Ford

Piano Concerto A

1st – Winner : Aidan Kwon
| Teacher : Kaichi Zhu

2nd – Winner : Meining Wu
| Teacher : Hans Boepple

Piano Concerto B

1st – Winner : Dhammarin Tularatruengnam
| Teacher : Christopher McKiggan

3rd – Winner : Yvan Grinspan
| Teacher : Betty Woo

HM : Andrew Cheng | Teacher : Jinye Wang

HM : Eric & Katie Koh| Teacher : Heidi Hau

Piano Concerto C

1st – Winner : Jake Cheong
| Teacher : Paul Rickard-Ford

3rd – Winner : Nicole Lai
| Teacher : Zhaozhao Yang

Viola A

1st – Winner : Andie Zhu | Teacher : Chen Lin

2nd – Winner : Andrew Hwang
| Teacher : Minji Kim

3rd – Winner : Rebekah Sung
| Teacher : Minji Kim

HM : Connor Chin| Teacher : Shinhui Lin

Viola B

1st – Winner : Emily Hwang
| Teacher : Dimitri Murrath

3rd – Winner : Jiwho Kwun
| Teacher : Yunsun Kim

HM : Sean Lee | Teacher : Yunsun Kim

HM  :Alex Sima| Teacher : Yunjie Liu

Viola C

1st – Winner : Chuxuejie Zhang
| Teacher : Dimitri Murrath

Violin A

1st – Winner : Madelyn Zhu| Teacher : Zhao Wei

2nd – Winner : Gabrielle Wai Yee Chan| Teacher : Jeremy Williams

3rd – Winner : Yugo Maeda| Teacher : Gail Mellert

HM  : Suhyo Lim| Teacher : Hyun Mi Kim

Violin B

1st – Winner : Nguyen Le Nguyen| Teacher : Cong Duy Bui

3rd – Winner : Matthew Luh| Teacher : Ann Kerobyan

HM: Leah Flynn| Teacher : Chih-Jung Hsu

HM  : Sin Yiu Danielle Lau| Teacher : Hong Ying Ho

Violin C

1st – Winner : Clair Koo
| Teacher : Davis Law

2nd – Winner : Eunseo Oh
| Teacher : Zhao Wei

3rd – Winner : Hiro Yoshimura
| Teacher : Tomomi Matsumoto

HM: Milan Rohatgi
| Teacher : Zhao Wei

Violin D

HM : Yitong Zhang
| Teacher : zhenguo Pang

Vocal A

1st – Winner : Elize Gao| Teacher : Jing Cui

2nd – Winner : Miranda Zhang| Teacher : Jing Cui

3rd – Winner : Melanie Li| Teacher : Jing Cui

HM : Hanyue Liu| Teacher : Wenbo Deng

Vocal B

1st – Winner : Leon Crisan| Teacher : Brittany Fyvolent

2nd – Winner : Nachayada Tengprasert| Teacher : Onwara Chaisomkun

3rd – Winner : Mira Rohatgi| Teacher :Erin Mcomber

HM : Krystal Li| Teacher : Wenbo Deng

HM : Brooks Liang| Teacher : Chunxia Ma

HM : Annthea Wang| Teacher : Xiaofei Liu

Vocal C

1st – Winner : Liliana McPeck| Teacher : Angela Pei Wang

2nd – Winner : Arushi Dinker| Teacher :Byun Jennie

3rd – Winner : Ziang Wu| Teacher : Xiaofei Liu

HM : Akshi Malhotra| Teacher :Haruna Shiokawa- Mo

HM : Samantha Wu| Teacher :Sally Munro

Vocal D

1st – Winner : Xinyi Liu| Teacher : Philip Zawisza

2nd – Winner : Katrina Franco| Teacher : Heidi Moss

3rd – Winner : Joanna Chu| Teacher : Xiaofei Liu

HM : Evelyn Hsu| Teacher : Haruna Shiokawa-Mo

Vocal E

1st – Winner :Weiping Qu| Teacher : Xiaohua Song

3rd – Winner : Haihong Xu| Teacher : Wenbo Deng

Woodwinds A

1st – Winner : Siqi Zhang| Teacher : Ming Liu

Woodwinds B

1st – Winner : Michelle Kuan| Teacher : Chia-Hui Peng

1st – Winner : Evelyn Wang| Teacher : Grace Lai

1st – Winner : Rebecca Hsu| Teacher : Grace Lai

HM : Amy Pan| Teacher : Hye Min Yun

HM : Steve Yang| Teacher : Juliana Tzeng

HM : Jamin Xie| Teacher : Tina Tsai

Woodwinds C

1st – Winner : Siheon Park| Teacher : Hye Min Yun

2nd- Winner : Jason Park| Teacher : Hye Min Yun

Percussion Ensemble B

2nd- Winner : Jonathan Yuen, David Hsieh, Stanford Yu
| Teacher : Tammy Chen

Percussion Ensemble C

2nd- Winner : Kyle Yuen, Jonathan Yuen,David Hsieh, Bowen Hu,William Wang| Teacher : Tammy Chen

Classical Chamber A

3rd- Winner : Brandon Gao, Maggie Cai,Matthew Lin, Eric Tao| Teacher : Amy Liu

Classical Chamber B

1st- Winner : Clair Koo, Michelle Koo,Daniel Yim| Teacher : Pei-Ling Lin

2nd- Winner : Roger Chen,Chanelle Chu,Jasper Lee| Teacher : Rose Chen

3rd- Winner : Anna Jun,Eunice Lee,Sean Lee, Erin Kim
| Teacher : Haesoo Kang

Piano Duet B

1st – Winner : Oliver Corro,Sora Corro| Teacher : Yuko Yoshida

Piano Duet C

1st – Winner : Eric Koh,Katie Koh| Teacher : Heidi Hau

Vocal Ensemble A

1st – Winner : Helen Li,Julien Zhou,Yilin Xia | Teacher : Wenbo Deng

2nd – Winner : Hanyue Liu,Yueyao Chen,Angela Yang| Teacher : WenBo Deng

3rd – Winner : Brooks Liang,Rhoy Xu| Teacher : Wenbo Deng

Vocal Ensemble B

1st – Winner : Annabelle Miin,Anastasia Miin
| Teacher : Xiaofei Liu

2nd – Winner : Cecilia Guo,Victoria Liu | Teacher : Xiaofei Liu

3rd – Winner : Cynthia He, vivian Lei, Angela Yang, Cindy Li| Teacher : Wenbo Deng

Vocal Ensemble C

1st – Winner : Tao Deng, Jinghong Liu, Xiaoman Xu, Li Li,Haiping Liu,Weiping He| Teacher : Wenbo Deng

Chinese Music Award

Cello A

1st – Winner : Cara Wang| Teacher : Alan Yang

2nd – Winner : Leshan Li| Teacher : Rachel Xu

Cello B

1st – Winner : Kaleb So| Teacher : Zhou Yi

2nd – Winner : Xinrui Li| Teacher : Rachel Xu

Cello C

1st – Winner : Jasper Lee| Teacher : Vicky Wang

2nd – Winner : Brandon Bao| Teacher : Yunfei (Alan) Yang

Marimba C

3rd – Winner :Jonathan Yuen| Teacher : Tammy Chen

Piano A

1st – Winner :William Chen| Teacher : kaichi zhu

3rd – Winner :Caroline Chen| Teacher : Kai Chi Zhu

Piano B

2nd – Winner :Alyssa Gu| Teacher : Phoebe Zhao

Piano C

1st – Winner :Zoie Wang| Teacher : Kaichi Zhu

2nd – Winner :Lin Jiang| Teacher : Kai Chi Zhu

3rd – Winner :Minna Fu| Teacher : Claire Chen

Piano D

1st – Winner :Cady Chen| Teacher : Kaichi Zhu

2nd – Winner :Chanelle Chu| Teacher : Hsin-I (Rose) Chen

3rd – Winner :Nancy Zheng| Teacher : Kai Chi Zhu

Violin A

1st – Winner :Zhuolun Li| Teacher : Le Gong

Violin B

1st – Winner :Michael Oliveira
| Teacher : Amy Liu

Violin C

1st – Winner :Yinuo Tang
| Teacher : Amy Liu

2nd – Winner :Roger Chen
| Teacher : David Chernyavsky

Vocal A

1st – Winner :Elize Gao
| Teacher : Jing Cui

2nd – Winner : Lillyann Koss
| Teacher : Angela Pei Wang

3rd – Winner : Miranda Zhang
| Teacher : Jing Cui

Vocal B

1st – Winner : Ian Chen
| Teacher : Angela Wang

Vocal C

1st – Winner : Yuxuan Zhang
| Teacher : Xiaofei Liu

2nd – Winner : Jade xu
| Teacher : miao shan hsieh

3rd – Winner : Maya Lu
| Teacher : Xiaofei Liu

Vocal D

1st – Winner : Xinyi Liu
| Teacher : Peiling Xu

2nd – Winner : Evelyn Hsu
| Teacher : Haruna Shiokawa-Mo

3rd – Winner :Cecilia Guo
|Teacher : Xiaofei Liu

Woodwinds A

1st – Winner : Siqi Zhang| Teacher : Ming Liu

2nd – Winner : Huixin Shi
| Teacher : Chiunglien Liu

Woodwinds B

1st – Winner : Evelyn Wang
| Teacher : Grace Lai

2nd – Winner : Rebecca Hsu
| Teacher : Grace Lai

Woodwinds C

1st – Winner : Sabrina Ning
| Teacher : Yilien Hsu

Bach Music Award

Cello A

1st – Winner : Zitong Lei| Teacher : Ben Hong

2nd – Winner : Cara Wang
| Teacher : Alan Yang

3rd – Winner : Leshan Li| Teacher : Rachel Xu

Cello B

1st – Winner : Kaitlyn Hong
| Teacher : Ben Hong

2nd – Winner : Julianne Ma
| Teacher : Vicky Wang

3rd – Winner : Florence Wei
| Teacher : Jihee Kim

Cello C

1st – Winner : Katherine Lee
| Teacher : Jonathan Koh

2nd – Winner : Jasper Lee
| Teacher : Vicky Wang

3rd – Winner : Daniel Yoon
| Teacher : Kyeong Kim

Marimba B

1st – Winner : Jonathan Yuen
| Teacher : Tammy Chen

Marimba C

1st – Winner : William Wang
| Teacher : Tammy Chen

Marimba D

2nd – Winner : Kyle Yuen
| Teacher : Tammy Chen

Piano A

1st – Winner : Max Wang| Teacher : Lena Grozman

2nd – Winner : Irene Xu| Teacher : Wen-Chun Ku

3rd – Winner : Lynn Ueno| Teacher : Anna Poklewski

3rd – Winner : William Chen| Teacher : Kaichi zhu

Piano B

1st – Winner : Chloe Ding| Teacher : Kai Chi Zhu

2nd – Winner : Sora Corro| Teacher : Yuko Yoshida

Piano C

1st – Winner : Lin Jiang
| Teacher : Kaichi Zhu

2nd – Winner : Samantha Wuo|
Teacher : Rose Chen

3rd – Winner : Irene Zhang
|Teacher : Kai Chi Zhu

Piano D

2nd – Winner : April Chou
| Teacher : Jennifer Hung

3rd – Winner : Alex Gu
|Teacher : Dr. Dante Dilanni Yoshida

3rd – Winner : Ethan Lin
|Teacher : Rose Chen

Viola A

2nd – Winner : Rebekah Sung| Teacher : Minji Kim

2nd – Winner : Andie Zhu| Teacher : Chen Lin

Violin A

1st – Winner : Gabrielle Wai Yee Chan
| Teacher : Jeremy Williams

2nd – Winner : Madelyn Zhu
| Teacher : Zhao Wei

3rd – Winner : Jesse Kim
| Teacher : Jiwon Evelyn Kwark

Violin B

1st – Winner : Sarah Kumayama
| Teacher : Noriko Iwamoto

2nd – Winner : Michael Oliveira
| Teacher : Amy Liu

Violin C

2nd – Winner : Momoka Yanagisawa| Teacher : Tomomi Matsumoto

3rd – Winner : Ryan Wu| Teacher : Elbert Tsai

3rd – Winner : Hiro Yoshimura| Teacher : Tomomi Matsumoto

Vocal C

2nd – Winner : Samantha Wu | Teacher : Sally Munro

Vocal D

1st – Winner : Evelyn Hsu | Teacher : Haruna Shiokawa-Mo

Woodwinds C

1st – Winner : Jasmine Yu| Teacher : Haruna Shiokawa-Mo

Mozart Music Award

Piano A

1st – Winner : Austin Tu| Teacher : Lena Grozman

Piano B

1st – Winner : Chloe Chan| Teacher : Lena Grozman

2nd – Winner : Peter Parra| Teacher : Erna Gulabyan

3rd – Winner :Gareth Lee| Teacher : Zhao Zhao Yang

Piano D

1st – Winner : Amy Wang| Teacher : Jennifer Hung

2nd – Winner : Crystal Cheng| Teacher :John McCarthy

3rd – Winner :Annabelle Li| Teacher : Sumi Nagasawa

Piano E

1st – Winner : Jeesoo Kim| Teacher : Read Gainsford

Violin B

2nd – Winner : Sarah Kumayama| Teacher : Noriko Iwamoto

Violin C

3rd – Winner : Katherine Lin| Teacher : Desirée Ruhstrat

Vocal A

1st – Winner : Julien Zhou| Teacher : Jing Cui

3rd – Winner : Hazel Qi-Read| Teacher : Weiwei Wu

Vocal B

1st – Winner :Lars Jimin Han| Teacher : Jennie Byun

3rd – Winner :Allison Zhou| Teacher : Weiwei Wu

Vocal C

1st – Winner : Mia Widdowson| Teacher : Jennie Byun

3rd – Winner : Jade xu
| Teacher : miao shan hsieh

Vocal D

2nd – Winner : Evelyn Hsu| Teacher : Haruna Shiokawa-Mo

3rd – Winner : Maya Zhan| Teacher : Edna Garabedian

Woodwinds B

3rd – Winner : Jamin Xie| Teacher : Tina Tsai