2019 Winners

2019 Winners List

J.S. Bach Theme Award Winner’s list :

 

Cello A

First Place – Telin Lee
Second Place – Claire Law
Honorable Mention – Aiden Kim

Cello B

First Place – Fiona Faye Tsang
Second Place – Jasper Lee
Honorable Mention – Caleb Chou

Cello C

First Place – Abigail Leong
Second Place – Simon Minami
Third Place – Rachel Broweleit

Marimba B

First Place – Kyle Yuen
Second Place – Tyler Sheu
Honorable Mention – Jonathan Yuen

Marimba C

First Place – Naomi Sun
First Place – Morris Chang
Third Place – Fiona Sun

Piano A

First Place – Allyson Yu
Second Place – Sora Corro
Third Place – Isabel Feng
Honorable Mention – Alfred Chen
Honorable Mention – Aeneas Yu
Honorable Mention – Hiroshi Corro

Piano B

First Place – Ester Leng
Second Place – Sunny Fang

Piano C

First Place – Richard Bai
First Place – Brian Lin
First Place – Runnan (Ethan) Zheng
Second Place – Zheng-Wei Sun
Third Place – Lynn Dai
Honorable Mention – Grace Feng

Piano D

First Place – Janine Jiang
Second Place – Yuka Sooda
Third Place – Joshua Yoon
Third Place – Irene Yang

Violin A

First Place – Baha Kwon
Second Place – Melody Liu
Third Place – Kayden Chang

Voilin B

First Place – Momoka Yanagisawa
Second Place – Hiro Yoshimura
Third Place – Eliana Tang
Honorable Mention – Suzuka Wada

Violin C

Second Place – Katrina Chou
Third Place – Sophia Horng

Vocal C/D

Honorable Mention – Joanna Chu

Ensemble Winner’s list:

Chamber Music B

First Place – Kyle Yuen, Jonathan Yuen, Bowen Hu,
William Wang
Second Place – Christy Kim, Christopher Oh, JiWon Son

Third Place – Philemon Wong, Aaron Fong-Cheng Hsia,
Nichole Yun-Han Wang

Honorable Mention – Siheon Park, Raeeun Kim, Minyoung Ryu

Honorable Mention – Anthony Wang, Alex Wang, Jared Lewis,
Isabella Maranan
Honorable Mention – Fiona Sun, Naomi Sun

Chamber Music C

First Place – Ryan Swanson, Ling-Ling Chen

Second Place – Darrin Cheng, Morris Chang

Piano Duet A

First Place – Oliver Corro, Sora Corro

Piano Duet B

First Place – Christine Ma, Amanda Ma
Second Place – Michelle Zhu, Hannah Schendel
Third Place – Eric Koh, Katie Koh

Vocal Ensemble A

First Place – Chiara Thendean, Celicia Thendean

Honorable Mention – Allison Zhou, Angelina Zhang, Dana Yang,
Ginnie Tang, Helen Peng, Lily Huang

Vocal Ensemble B

First Place – Vivian Lei, Maggie Cai, Yueyao Chen, Angela Yang,
Sarah Wang, Fagu Jiang

Second Place – Vivian Lei, Yueyao Chen, Amber Ding,
Albert Xiong, Toby Zhou, Amy Cai
Third Place – Maya Zhan, Janice Chong

Vocal Ensemble C

First Place – Shi Li, Fenghong Zhang

Chinese Music Award :

Marimba B

Second Place – Kyle Yuen

Marimba C

First Place – Morris Chang
Second Place – Harrison Chang

Piano A

Honorable Mention – Sarina Liu

Piano B

First Place – Helen Wu
Third Place – Darren Lo

Piano C

First Place – Lucie Lin
Third Place – Vivian Lin

Piano E

First Place – Tingyuan Luo

Piano E / D

Second Place – Annabella Chow

Violin B / A

Second Place – Melody Liu

Violin B

Third Place – Stephen King

Violin C

Second Place – Esther Sun
Honorable Mention – Lauren Vu

Violin D

First Place – Xiaoli Chen

Violin B / A

Second Place – Melody Liu

Violin B

Third Place – Stephen King

Violin C

Second Place – Esther Sun
Honorable Mention – Lauren Vu

Violin D

First Place – Xiaoli Chen

Vocal A

SecoFirst Place – Lily Huang
Second Place – Yueyao Chen
Third Place – Ruitong Nind Place – Melody Liu

Vocal B

First Place – Siqi Zhang
Second Place – Ziang(David) Wu
Third Place – Allison Zhou
Honorable Mention – Toby Zhou
Honorable Mention – Xiyu Mei
Honorable Mention – Sofia Tedesco

Vocal C

First Place – Maggie Peng
Second Place – Connie Jiang
Third Place – Isabella Tedesco

Vocal D

First Place – Bojun Huang

Woodwinds C/B

First Place – Yanzi Huang

Young Artist Award Winner’s list :

Cello A

First Place – Brandon Kang
Second Place – Uma Rohatgi
Third Place – Ryan Lee

Cello B

First Place – Elliott Kim
Second Place – Katherine Lee
Third Place – Yining Sun
Honorable Mention – Celina Chen
Honorable Mention – Lucas Chen

Cello C

First Place – Abigail Leong
Second Place – Simon Minami
Third Place – Rachel Broweleit
Honorable Mention – Shawn Hsu
Honorable Mention – Joonhee Park

Bowed Strings – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Aileen Wu

Bowed Strings – Chinese Traditional Instrument A / B

Second Place – Clarence Un

Plucked String – Chinese Traditional Instrument A

First Place – Leyi Lu
Second Place – Izabella Tu
Third Place – Siyu Lu

Plucked String – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Iris Xia
Second Place – Yujia Wang
Third Place – Yijia Zhang

Marimba B

First Place – Jonathan Yuen
Second Place – Tyler Sheu
Third Place – Michelle Chen
Honorable Mention – Sophie Lin

Marimba C

First Place – Naomi Sun
Second Place – Irene Lin
Third Place – Morris Chang

Piano A

First Place – Isabel Feng
Second Place – Emma Wang
Third Place – Van Giang Chu
Third Place – Serena She
Honorable Mention – Isabella Xue
Honorable Mention – Shannon Zhang

Piano B

First Place – Claire Chang
Second Place – Celicia Thendean
Third Place – Ester Leng
Honorable Mention – Liliana Chai

Piano C

First Place – Grace Feng
First Place – Ariel Chien
Second Place – Elisabeth Floyd
Third Place – Brian Lin
Honorable Mention – Jade Lu
Honorable Mention – Andrew Boldi
Honorable Mention – Vivian Wang

Piano D

First Place – Andrew Truong
Second Place – Angela Gigi Tsang
Third Place – Christopher Yao
Honorable Mention – Justin Wang
Honorable Mention – Yejin Song

Piano E

Second Place – Tingyuan Luo

Viola A

First Place – Wyeth Minami
Third Place – Sean Lee

Viola B

First Place – Brian La
Second Place – Sihyun Jeon
Third Place – Christopher Oh

Violin A

First Place – Baha Kwon
Second Place – Matthew Luh
Third Place – Runzhi (Olivia) Zheng

Violin B

First Place – Erica Liu
Second Place – William Zhang
Third Place – Momoka Yanagisawa
Honorable Mention – Suzuka Wada
Honorable Mention – David Wang
Honorable Mention – Hiro Yoshimura
Honorable Mention – Max Xing

Violin C

First Place – Matthew Sakiyama
Second Place – Clair Koo
Third Place – Emily Hsu
Honorable Mention – Yinuo Tang

Vocal A

First Place – Jimin Lars Han
Second Place – Lily Huang
Third Place – Chiara Thendean
Honorable Mention – Yueyao Chen

Vocal B

First Place – Siqi Zhang
Second Place – Amy Cai
Third Place – Ziang (David) Wu
Honorable Mention – Maya Lu

Vocal C

First Place – Saumya Anand
Second Place – Maya Zhan
Third Place – Hillary Kim
Honorable Mention – Maggie Peng
Honorable Mention – Angelina Chen

Vocal D

First Place – Hannah Kang
First Place – Gina Han
Second Place – Seoyeon Paek
Second Place – Emily Wang

Woodwinds A

First Place – Mina Ryu
Second Place – Jamin Xie
Third Place – Rebecca Hsu
Third Place – Valerie Liou
Honorable Mention – Levana Lai

Woodwinds B

First Place – Sabrina Ning
First Place – Jamie Tan
Second Place – Eileen Lee
Third Place – Ryan Ryu
Honorable Mention – Yanzi Huang
Honorable Mention – Sean He

Woodwinds C

First Place – Luke Nam
Second Place – Annie Ping
Second Place – Jaehoon Kim
Third Place – Juwon Park
Honorable Mention – Ahya Snyder
Honorable Mention – Tiffany Hwang