2018 Winners

1. Young Artist Award Rankings

Cello A

First Place – Fiona Huang
Second Place – Jayden Chen
Third Place – Julianne Ma
Honorable Mention – Daniel Jeyeon Kim

Cello B

First Place – Fiona Faye Tsang
Second Place – Shawn Hsu
Third Place – Angela Sun
Honorable Mention – Katherine Lee
Honorable Mention – Anna Lee

Cello C

First Place – Katherine Guo
Second Place – Abigail Leong
Third Place – Rachel Broweleit
Honorable Mention – Young Jin Lee

Bowed Strings – Chinese Traditional Instrument A

Third Place – Wan Tong Bai

Bowed Strings – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Harrison Yang
Second Place – Clarence Un
Third Place – Erik Rulkens
Honorable Mention – Nicolas Fang

Bowed Strings – Chinese Traditional Instrument C

First Place – Allan Lee
First Place – Lucy Lu
Second Place – Aileen Wan-Chin Wu

Guqin – Chinese Traditional Instrument A

First Place – Ruyi Ma
First Place – Junzhuo Xi

Guqin – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Chuwei Feng
Third Place – Yingying He

Plucked String – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Lynn Dai
Second Place – Chongjing Tina Xue
Third Place – Ryan Rulkens
Honorable Mention – Ashley Chang

Plucked String – Chinese Traditional Instrument C

First Place – Rhona Huang

Professional Guzheng (Zither) – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Yunxue Li
Third Place – Jie Li

Woodwinds – Chinese Traditional Instrument C

First Place – David Smith
First Place – Xiao Zhang

Guzheng (Zither) – Chinese Traditional Instrument A

First Place – Daniel Zihan Chen
Second Place – Sitong Ling
Third Place – Emily Liu
Honorable Mention – Chengyi Shao
Honorable Mention – Krystal Li

Guzheng (Zither) – Chinese Traditional Instrument B

First Place – Mi Xi Huang
First Place – Hannah Qiu
Third Place – Xiao Tian Jing
Honorable Mention – Maggie Liu
Honorable Mention – Grace ZN Lee
Honorable Mention – Gaoyang Yu

Guzheng (Zither) – Chinese Traditional Instrument C

First Place – Junzhuo Xi
Second Place – Ho Sum Yu
Third Place – Connie Jiang
Honorable Mention – Yuwei Dou
Honorable Mention – Zhuoxin (Stephanie) Feng
Honorable Mention – Yutong Meng

Guzheng (Zither) – Chinese Traditional Instrument E

Second Place – Xiaolin Hu
Third Place – Xiaolin Li

Celtic Harp A

First Place – Sahyii Lozano

Harp A

First Place – Hannah Chen
Second Place – Sophia Shan
Third Place – Melody Chien

Harp B

First Place – Judy Liu
Second Place – Naomi Sun
Third Place – Katherine Healzer
Honorable Mention – Kartika Santoso

Classical Guitar A

First Place – Elle Davisson
Second Place – Hilbert Chen
Third Place – Ethan Lin

Classical Guitar B

First Place – Simon Minami
Second Place – Arushi Saxena
Third Place – Jojo Chen
Honorable Mention – Ryan Shue

Piano A

First Place – Tristen Chen
Second Place – Emma Wang
Third Place – Gemma Liang
Third Place – Sora Corro
Honorable Mention – Aidan Kwon

Piano B

First Place – Ariel Chien
Second Place – Brian Lin
Third Place – Grace Feng
Third Place – Stanley Du
Honorable Mention – Benjamin Jiang
Honorable Mention – Anson Ng

Piano C

First Place – Erin Yu
Second Place – Frederick Chiu
Third Place – Brian Chen
Third Place – Justin Wahby
Honorable Mention – Daniel Yim
Honorable Mention – Ethan D. Yu

Piano D

First Place – Parker Van Ostrand
Second Place – Derek Lim
Second Place – Anthony Sun
Third Place – Christopher Salinas
Third Place – Amy Bao
Honorable Mention – Feinuo Mai
Honorable Mention – Tingyun Evonne Lin
Honorable Mention – Joshua Yoon

Piano E

Second Place – Li Wang
Third Place – Ethan Ko

Viola A

First Place – Philemon Wong
Second Place – Wyeth Minami
Second Place – Chanhee Park

Viola B

First Place – Jocelyn Pon
Second Place – Yingnan Li
Third Place – Wesley Luh
Honorable Mention – Subin Lee

Violin A

Second Place – Aidan Kwon
Third Place – Matthew Luh

Violin B

First Place – Shannon Ma
Second Place – Hanyue Zhang
Third Place – Amaryn Olmeda
Honorable Mention – Momoka Yanagisawa
Honorable Mention – Jenna Seohyeong Kang

Violin C

First Place – Sabrina Kim
Second Place – Nicole Yun
Third Place – Rena Wang
Honorable Mention – Roger Xia
Honorable Mention – Hanbo Wang
Honorable Mention – Kendra Chao
Honorable Mention – Matthew Sakiyama

Violin D

First Place – Chunxi Xu
Third Place – Cristina Schirripa

Vocal A

First Place – Helen Peng
Second Place – Chiara Thendean
Third Place – Elyse Chambers

Vocal B

First Place – Saumya Anand
Second Place – Maggie Peng
Third Place – Maya Lu
Honorable Mention – Dana Yang

Vocal C

First Place – Celina Chen
Second Place – Emily Wang
Third Place – William Whitney
Honorable Mention – Meilin Yen
Honorable Mention – Fagu Jiang

Vocal D

First Place – Cathy Yin
Second Place – Akshar Sarvesh
Third Place – Gina Han
Third Place – Brandon Fung
Honorable Mention – Victoria Xu

2. Young Artist Award Ensembles Rankings

Classical Chamber Music A

Honorable Mention – Hannah Schendel, Matthew Kim, Philemon Wong

Classical Chamber Music B

Third Place – Young Jin Lee, Ishaan Rajan, Peyton Lee
Honorable Mention – Matthew Liu, Madelyn Chen

Chinese Traditional Instruments Ensemble A

First Place – Sitong Ling, Yichen Li, Gina Jin Na Jiang, Daniel Zihan Chen, Liya Jin
Second Place – Maggie Liu, Emily Liu
Honorable Mention – Chung Yee Chloe Yu, Jessica Chen, PeiRu Li

Chinese Traditional Instruments Ensemble B

First Place – Zhanjia Gao, Yuxiao Sheng, Gaoyang Yu, Bonnie Baoyan Li, Stephanie Jen-Tung Chau, Grace ZN Lee, Mi Xi Huang
Second Place – Adrian Moore, Yijia Zhang

Piano Duet B

First Place – Eric Koh, Katie Koh
Second Place – Allison Hsieh, Fei Chen

Vocal Ensemble A

First Place – Brandon Fung, Jason Lo
Second Place – Maggie Cai, Amber Ding, Perrin Li, Xinyu Ji, James Chen, Toby Zhou
Third Place – Avery Liu, Albert Xiong, Yiyao Wang, Fagu Jiang, Vivian Lei, Krystal Chen
Honorable Mention – YueYao Chen, Jasmine Ji, Vivian Lei, Angela Yang, Cynthia He, Amy Cai

3. Chinese Music Award Rankings

Cello A

Second Place – Julianne Ma

Cello B

Third Place – Valerie Lin

Cello C

Third Place – Tae Kyu Kim

Harp B

First Place – Judy Liu
Second Place – Kartika Santoso
Honorable Mention – Haley Park

Piano A

First Place – Tristen Chen
Second Place – Zixian Liu
Second Place – Eileen Zhao
Honorable Mention – Jiayu Song

Piano B

First Place – Benjamin Jiang
Second Place – Jocelyn J. Wang
Third Place – Yuki Kishida
Honorable Mention – Susanna Khubchandani
Honorable Mention – Leo Gong

Piano C

First Place – Josiah Kusnadi
Second Place – Yuming He
Third Place – Darren Shen
Third Place – Jacquelyn Cao

Piano D

First Place – Ivy Ding
Second Place – Parker Van Ostrand
Third Place – Shuyi Xu

Violin A

First Place – Carolyn Ren
Second Place – Matthew Luh

Violin B

First Place -William Zhang

Violin C

First Place – Stephanie Ma
Second Place – Angela Gigi Tsang

Violin D

First Place – Stephanie Ma
Third Place – Meng Wang

Vocal A

First Place – Heidi Wang
Second Place – Chiara Thendean
Third Place – Elyse Chambers

Vocal B

First Place – Dana Yang
Second Place – Joanna Chu
Third Place – Connie Jiang

Vocal C

Second Place – Maggie Peng
Honarable Mention – Kaede Shimizu
Honarable Mention – Fagu Jiang

Vocal D

First place – Cathy Yin
Second Place – Victoria Xu
Third Place – Brandon Fung

4 . Special Theme Award – Johann Sebastian Bach

Cello A

Second Place – Julianne Ma
Third Place – Daniel Jeyeon Kim

Cello B

Honarable Mention – Hsi-Er-Liu

Cello C

First Place – Rachel Broweleitf
Second Place – Young Jin Lee

Harp B

First Place – Judy Liu

Piano A

First Place – Reina Kimura
Second Place – Anson Ng
Third Place – Sora Corro
Honorable Mention – Tristen Chen

Piano B

First Place – Stanford Yu
Second Place – Tiancheng Li

Piano c

First Place – Justin Wahby
Second Place – Riley Kong
Second Place – Jeston Lu
Third Place – Daniel Yim
Honorable Mention – Angela Gigi Tsang
Honorable Mention – Zheng-Wei Sun

Piano D

First Place – Christopher Salinas
Second Place – Annabelle Perng
Third Place – Elijah Wen
Honorable Mention – Yurika Yamada

Violin A

No placement